fbpx

Nie waham się nazwać tej książki najważniejszą wśród tych, które przeczytałam przez ostatnich kilka lat. Jeśli między gotowaniem obiadu a rozmową z młodym człowiekiem zastanawiasz się czasem do czego zmierza świat, to książka 21 lekcji na XXIw. właśnie odpowiada na te pytania. Naukowo, ale bez naukowego zadęcia. Stawia trudne pytania i daje przestrzeń na przemyślenia, w jakim świecie chcemy żyć.

Bo czy na przykład zastanawiałaś się nad tym jak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę lekarza? Autor książki postuluje, że taki zawód… zniknie. Będziemy mieć wybór: iść do lekarza, który uczył się zawodu kilka czy kilkanaście lat temu, zdobywał doświadczenie tylko w ramach swojej praktyki, może mieć słabą koncentrację danego dnia i popełnić ludzki błąd ALBO skorzystać z lekarza SI (sztucznej inteligencji), który aktualizuje wiedzę na bieżąco i korzysta z zasobów sieci lekarzy SI, (co oznacza, że jeśli gdzieś w świecie Twój przypadek medyczny został rozpoznany i skutecznie wyleczony, będzie miał do niego dostęp) to naturalnie wybierzemy lekarza SI.

O samochodach samosterujących mówi się ostatnio coraz więcej. Technologia przestała stawiać opór, a co z filozofami? Czy klasyczny dylemat auta autonomicznego – jedzie i na drogę wbiega za piłką dwójka dzieci. Auto chcąc uniknąć kolizji może gwałtownie skręcić na przeciwległy pas ruchu, gdzie nadjeżdża TiR. Prawdopodobieństwo, że dojdzie do śmiertelnego wypadku wynosi 70%. Czy auto powinno skręcić, narażając swojego pasażera i ratując dzieci? Pierwszym odruchem jest powiedzieć TAK, przecież ratujemy życie dzieci. A jeśli tym, którym siedzi w autonomicznym aucie jesteś TY? Jak to wpływa na Twoją odpowiedź? I pytanie – czy kupiłabyś/kupiłbyś takie auto dla siebie? A może klient powinien mieć wybór – kupuje auto altruistę albo auto egoistę, z różnym softwerem? Czy nasz wybór będzie znany innym użytkownikom dróg?

Albo taki temat: wolność wyboru. Już teraz wiele decyzji podejmuje za nas google. Nie myślimy o tym na co dzień, ale wybierając sklepy czy strony wskazane nam przez wyszukiwarkę podejmujemy decyzję na postawie danych podsuniętych nam przez roboty, a nie kierując się własną wolną wolą, doświadczeniem czy mózgiem. Takie działanie weszło na stałe do użycia, bo któż z nas nie korzysta z nawigacji? A czymże jest nawigacja jak nie sztuczną inteligencją podejmującą za nas decyzje? Czy jest nam z tym wygodnie? I to jak bardzo.

O tej i podobnych historiach możesz przeczytać w tej książce. A potem powiedzieć sobie – żyjemy w fantastycznych czasach! Książka dostępna w księgarni i bibliotece, także w formie audiobooka. Gorąco polecam!