Jeśli straciłaś kontrolę nad swoim życiem zawodowym, jesteś wyczerpana, bezsilna, cyniczna, to czas sięgnąć po sprawdzone metody, dzięki którym znowu zaczniesz czerpać satysfakcję z pracy.
Badania nad wypaleniem zawodowym prowadzone są od lat 70. ubiegłego wieku. Ich pionierem była psycholog Christina Maslach. Prowadząc badania odkryła, że wypalenie zawodowe pojawia się jako reakcja na długotrwały stres. Nie daje on wyraźnych sygnałów na wczesnym etapie. Dlatego umiejętność rozpoznania niepokojących objawów, dotarcia do przyczyn i wypracowania własnych strategii na kontrolowanie tego stresu jest skutecznym sposobem przeciwdziałania wypaleniu.
Stres to zjawisko fizjologiczne, którego celem jest przygotowaniu organizmu do walki lub ucieczki. Stres nie musi być czymś złym, przez setki tysięcy lat wyrzut kortyzolu (hormonu stresu) zwiększał siły witalne człowieka i pomagał przygotować się do walki. Ostatnio jednak środowisko w którym żyjemy jest przebodźcowane, więc przez większą część dnia przebywamy w ciągłym stresie. Bycie cały czas w gotowości powoli wyniszcza nasz organizm, doprowadzając do wypalenia.
Wypalenie zawodowe powoduje wiele negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego, takich jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, zaburzenia snu, depresja, lęk, nadużywanie leków czy alkoholu. Ponadto wywołuje poczucie jałowości życia, alienacji, pogarsza jakość relacji w pracy i poza nią.
Nie mamy twardych danych na temat skali zjawiska, gdyż wypalenie zawodowe – wbrew obiegowym opiniom – nie jest chorobą i nie można na nie dostać „L-4”. W różnych badaniach analizuje się je w powiązaniu ze stresem. A one podają, że ok. 50% pracowników cierpiało w ostatnim roku z powodu bardzo wysokiego poziomu stresu, poczucia utraty kontroli i skrajnego przemęczenia.
Wypalenie zawodowe często jest mylone z utratą motywacji czyli tzw. przerdzewieniem. To stan, w którym brakuje wyzwań, a praca już nie rozwija. Stagnacja, marazm, rutyna sprawiają, że przechodzisz w stan stand-by – trwasz na stanowisku, ale bez potrzeby zmiany czegokolwiek. Myślisz tylko o tym, aby się utrzymać się i zachować status quo. Wegetujesz więc w stanie względnego komfortu, a każda zmiana stanowi problem. Niezależnie od swojej przyczyny, stan przerdzewienia jest odwracalny – jeśli złapiesz wiatr w żagle i znajdziesz coś, co Cię porwie i pozwoli się zaangażować.
Nie wiesz czy to chwilowa demotywacja czy już wypalenie zawodowe? Pobierz kwestionariusz (formularz poniżej) i sprawdź, gdzie jesteś na skali. Zapraszam Cię do kliniki kariery!