fbpx

Właśnie zakończyłam prowadzenie mojej mentee w programie mentoringowym Fundacji Liderek Biznesu. Agata jest senior managerem w międzynarodowej firmie i przygotowywałam ją do awansu. Niestety, z powodu niepewnej sytuacji na rynku procesy promocji zostały wstrzymane, ale Agaty to nie zdemotywowało i bardzo dobrze wykorzystała czas mentoringu. Przede wszystkim uświadomiła sobie swoje mocne strony i nabrała więcej pewności siebie. Pracowała nad docenieniem siebie i praktykowaniem chwalenia się. Pod tym względem mężczyźni są dla nas często niedościgłym wzorem i możemy się wiele od nich nauczyć;-)

Czy napisałam „niedościgłym”? Edit.

Może zastanawiasz się teraz o co chodzi z tym mentoringiem i czy to coś, co mogłoby Tobie pomóc? Mentoring stwarza okazję do rozmowy i przedyskutowania opcji, które masz w rozwoju swojej kariery. Zyskujesz dostęp do sposobu myślenia osoby, która przeszła podobną drogę, jest na wyższym szczeblu zarządzania i ocenia Twoją sytuację z perspektywy kogoś stojącego wyżej w organizacji. Wartością dodaną jest to, że jest to osoba spoza Twojej firmy, bo dzięki temu nie ulega powszechnie panującym założeniom co jest a co nie jest możliwe i może podpowiedzieć Ci rozwiązania, które rozwalą system. Ileż to razy słyszałaś, że „u nas tak się nie robi”, dopóki ktoś nie zrobił tego po raz pierwszy?

Mentoring to też możliwość podzielenia się swoim problemem z osobą, która nie jest Twoim przełożonym, nie jest nawet z Twojej firmy, więc możesz czuć się bezpiecznie. Nie sugeruję, że korzystając w mentoringu we własnej organizacji narażasz się na przecieki, ale czasem mamy obawy przed odkryciem się, by nie mieć przyklejeniem łatki, która w efekcie może zaszkodzić, spowolnić czy zahamować Twój rozwój w danej firmie. Dla takich osób zewnętrzny mentor to wybawienie.

Mentor to ktoś, kto wierzy w Ciebie i Twoje umiejętności. Pomaga Ci zrozumieć, czego chcesz od pracy i życia, bo przecież jesteśmy jednością – w pracy i po pracy. A przynajmniej tak powinno być dla dobra naszego życia psychicznego:-)

Mentor pomaga rozwinąć pewność siebie, pokazuje jak poruszać się w meandrach polityki biurowej, by wilk był syty i owca cała. Każdy, kto znalazł się w sytuacji realizacji sprzecznych celów wie, o czym mówię. Zatem od mentora możesz nauczyć się jak lawirować w tej formalnej i nieformalnej sieci zależności. Skoro zaszedł wysoko, to wie jak to robić.

Mentor może Ci pomóc także w zarządzaniu zespołem. Często obserwuję sytuacje, gdy wybitni profesjonaliści zostają awansowani na osoby kierujące nawet małym zespołem i coś, co wydawało się relatywnie proste, odbiega mocno od ich wyobrażeń. A ponieważ do tej pory byli niezawodni i z wszystkim sobie radzili, nikomu w firmie nie przychodzi nawet do głowy aby ich wesprzeć, bo przecież „na pewno sobie poradzisz, kto jak nie ty!”. Otóż – nie zawsze. A nawet jeśli, to jakim kosztem emocjonalnym i czasowym? Zobaczysz, że wiele Twoich problemów można rozwiązać w prosty sposób, o czym nikt Ci nie powiedział.

Ale największą chyba korzyścią mentoringu jest możliwość kwestionowania swojego sposobu myślenia, otrzymania szczerej informacji zwrotnej i wskazówki do dalszego rozwoju.

Czy zatem mentoring otwiera wszystkie klapki i jest przepustką do lepszej przyszłości? Oczywiście, że nie. I nie zawsze pomaga. Oprócz kompetencji i doświadczenia mentora, potrzebne jest coś jeszcze – coś, co daje mentee.

Coś takiego jak automotywacja, umiejętność wyartykułowania swoich oczekiwań i celów, a także wywiązywanie się ze zobowiązań. Są osoby, które pytają Cię w którą stronę iść, Ty mówisz, że w lewo a one idą w prawo. Wtedy mentoring nie działa.

Aby mentoring był skuteczny trzeba też umieć słuchać, zaakceptować informację zwrotną, przemyśleć ją i zmieniać swoje nawykowe zachowania.

Mentee swoją postawą przyspiesza proces, jeśli jest otwarty na wyzwania, nie jest biernym odbiorcą, ale aktywnym partnerem w procesie, ma swoje ambicje i aspiracje, by iść naprzód i bierze odpowiedzialność za swoje działania. A przede wszystkim ma wiarę we własne możliwości co do kształtowania swojej drogi zawodowej.

Jeśli to masz, jesteś idealnym klientem na mentoring.

Chcesz spróbować? Umów się na bezpłatną sesję wstępną.