fbpx

Jeśli myślisz, że ci się uda, to masz rację, jeśli myślisz, że ci się nie uda, to też masz rację.
Henry Ford

Ten cytat świetnie oddaje to czym jest mindset. Zawsze brakuje mi polskiego odpowiednika tego słowa. Jakże ważnego. Słowa klucza. Słowa wytrychu.
Przygotowując kobiety do procesu rekrutacji bardzo często zwracam im na to uwagę. Niektóre nie wiedzą, o czym mówię – to znaczy, że co, że mam sobie wmawiać, że mi dobrze pójdzie? No, na początku trochę tak.

Drogie Panie, mięsień pozytywnego nastawienia trzeba ćwiczyć, bo nieużywany zanika. Tak jak mięsień pośladkowy. Tylko dlaczego wiele z nas woli chodzić 15 minut na steperze niż zainwestować tyle samo czasu w kultywowanie wspierającego mindsetu?

Przekonania składające się na pozytywny mindset są naszym wewnętrznym zasobem i trzeba o nie dbać. To źródło naszej energii i odporności psychicznej. Co więcej – sposób myślenia o karierze kształtuje nasz stosunek do pracy – wymagań, warunków pracy, szefa, otrzymywanych zadań, codziennych sytuacji czy reakcji innych osób na nas. To samo wydarzenie będzie zinterpretowane inaczej przez dwie osoby, bo przypiszą mu inną wagę i spojrzą na nie przez swoje „okulary”. Dla jednej osoby nowe zadanie przydzielone przez szefa może być przejawem jego zaufania i okazją do nauki, dla kogoś innego „dowalaniem roboty”.

Po czym poznać, że ma się pozytywny mindset?

Ma się poczucie kontroli nad swoim życiem, ufa swoim decyzjom, wierzy w swoją silną wolę.
Czuje się pewnie w tym co robi, zna swoje mocne strony, wysoko ocenia swoje kompetencje.
Wierzy się w swój sukces, pomimo przeciwności i spodziewa pozytywnego obrotu sprawy. Ufa się swojej ciężkiej pracy i nie boi stawiać ambitnych celów. Szuka się okazji do nauki, jest się otwartą na odmienne opinie. Wierzy, że wszystkiego można się nauczyć a porażki traktuje jako lekcje na przyszłość.

A jak jest z Tobą? Rozpoznajesz w tym obrazie siebie? A może są dni, kiedy jest Ci łatwiej utrzymać pozytywne nastawienie, a w inne trudniej?

Pozytywny mindset to jak prawidłowa postawa w jodze – trzeba cały czas o nią walczyć. Negatywne emocje będą się pojawiać, zalewać nas znienacka, przyjdzie też strach i zwątpienie. Możesz się im przyjrzeć, sprawdzić jaki wpływ mają na Ciebie i otoczenie, zinterpretować.
Negatywne monologi w stylu „i tak się nie uda”, „trzeba mierzyć siły na zamiary”, „bez znajomości ani rusz” podcinają skrzydła i odbierają poczucie wpływu na bieg wydarzeń. Być może były także powodem tego, że z czegoś w życiu już się wycofałaś.

Pozytywny mindset natomiast mobilizuje w obliczu stresu, pomaga pokonać wyzwania i osiągnąć zamierzone cele. Jest zaraźliwy, dlatego tak ważne jest by obracać się w gronie ludzi z pozytywnym nastawieniem.

Pozytywny mindset niesie z sobą przekonanie, że zmiana jest możliwa. Wiele razy zdarzało mi się nie zatrudnić kogoś z negatywną postawą. I zapewniam Cię – nie tylko mnie. Jako osoba rekrutującą chciałabym, abyś miała świadomość jak wiele zależy od nastawienia. Większość problemów tkwi w Twojej głowie i w tym, w jaki sposób interpretujesz to, co Cię spotyka.

Gdy uświadomisz sobie jak ogromne znaczenia dla Twojego funkcjonowania zawodowego ma nastawienie, możesz świadomie wejść w strefę zmiany swojego życia zawodowego.