W grupie uczestniczek programu mentoringowego „W miłosnym uścisku z pracą” wywiązała się rozmowa na temat nawyków pomocnych w budowaniu kariery.
Osobiście uważam, ze najlepszy nawyk to taki, który Cię rozwija. Jeśli nie masz problemu z work-life balance nawyk typu „zamykaj komputer po pracy” nie będzie dla Ciebie żadnym wyzwaniem. Czytałam kiedyś artykuł, w którym analizowano morning routines ludzi sukcesu. Można było nieźle się ubawić, bo każdy robił co innego. Ale faktem jest, że każdy je miał. Wniosek zatem taki, że nieważne co robisz – rób to regularnie!
Praktykuj coś, co pozwala Ci wzrastać, poszerza wachlarz Twoich możliwości. Robienie nowych rzeczy jest źródłem rozwoju.
Bezcenne w karierze są relacje. A to znaczy, że praktyka „zadzwonić do jednej osoby na tydzień” w celu podtrzymania relacji będzie cenna.
Dla kogoś, kto potrzebuje więcej odwagi dobrym nawykiem będzie small talk każdego dnia z kimś obcym.
Wszystkie nawyki zmierzające do poszerzenia horyzontów, rozciągnięcia strefy komfortu, wyjścia poza to, co znane są tymi, które służą karierze długoterminowo. Taka lista mogłaby wyglądać tak:
1. Czytanie
Czytaj przynajmniej 4 książki na rok z zakresu rozwoju osobistego. Są ponadczasowe tytuły takie jak Dale Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, Steven Covey „7 nawyków skutecznego działania” czy Johnson Spencer „Kto zabrał mój ser”, które warto przeczytać, nie tylko dla rozwoju kariery.
2. Budowanie relacji
Poznawaj nowych ludzi. Twoi znajomi i sieć kontaktów mogą całkowicie zmienić Twoje życie. Bądź tą osobą, która pomaga innym. Dodawanie wartości innym sprawi, że sama poczujesz się bardziej wartościowa.
„Hello – pytasz – a co z tego będę miała?” Pomyśl o biznesie: firmy, które odnoszą sukces, to takie, które najskuteczniej rozwiązują problemy swoich klientów. A co jeśli przyjęłabyś takie podejście w życiu? Co zrobisz ze swoją umiejętnością i wiedzą, którą masz, aby pomóc innym?
3. Zarządzanie karierą
Twoja kariera opiera się na Twoich umiejętnościach i reputacji. Sposobem na rozwój jest posiadanie takich zdolności i umiejętności, których nie da się zautomatyzować.
Mówimy tu o takich talentach jak krytyczne myślenie, empatia czy budowanie relacji.
Czasami będzie to oznaczać ruszenie się z bezpiecznego miejsca i znalezienie kolejnej pracy, która da Ci szansę się tego nauczyć.
Możesz przekwalifikować się, pogłębić lub poszerzyć swoje umiejętności. Jeśli szanujesz swój rozwój zawodowy, potraktujesz rozwój swoich umiejętności priorytetowo. Zmieniający się świat pracy wymaga ludzi gotowych do ewolucji.
Czego możesz się nauczyć, aby stać się bardziej agile (zwinna w kontekście rynku pracy) niż w zeszłym roku? Twoje wyjątkowe umiejętności są atutem, którego potrzebujesz, aby prosperować na rynku pracy.
4. Dywersyfikowanie
Życie toczy się szybciej niż kiedykolwiek, a możliwości jest mnóstwo. Jeśli koncentrujesz się na jednej umiejętności czy jednej pracy, narażasz się na większe ryzyko.
Dywersyfikuj przyjaciół, dochody, sposób uczenia się, a nawet to z kim spędzasz czas. Zwiększysz swoje szanse na szczęśliwe zbiegi okoliczności i zmniejszysz niepokój związany z niepewnością na rynku
5. Znalezienie mentora
Znajdź osoby, które pomogą Ci w Twojej podróży. Proś o radę starsze koleżanki i korzystaj z nich. Jeśli potrafisz wykorzystać cudze doświadczenie i błędy, to nie będziesz musiała popełniać własnych.
Zwróć jednak uwagę na to, by pytać właściwe osoby. Wujek Zenek do takich nie zależy – chyba że imponuje Ci jego kariera. To wtedy jest właściwą osobą.:-)
6. Zarządzanie czasem
Silne granice między życiem zawodowym a prywatnym wymagają utrzymania dyscypliny. Wymaga to uporządkowania swojej fizycznej i psychicznej przestrzeni i znalezienia czasu dla siebie.
Przeceniamy to, co możemy zrobić w ciągu 10 lat, a nie doceniamy tego, co możemy zrobić w ciągu najbliższego roku.
Doceniaj czas – spędzaj go mądrze, robiąc rzeczy, które naprawdę chcesz robić, z ludźmi, z którymi naprawdę chcesz.
Ciekawi mnie co Ty dopisałabyś do tej listy nawyków?